We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM 2 - Ø50mm Pole - 0.5m
SKU
BT7850-050/W
- 1.6mm thick steel pole can support large loads
- Poles can be cut to length if required
- Poles are internally unobstructed for cables to pass through easily
- Features safety bolt holes at top and bottom for secure installation
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 140 kg |
|---|---|
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor-to-ceiling |
| SKU | BT7850-050/W |
| EAN | 5019318071317 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed for ceiling, floor or floor-to-ceiling installations, the BT7850 is designed to combine with many B-Tech ranges to provide a solution where wall mounting is not preferable or possible. The poles are available in 0.25m, 0.5m, 1m , 1.5m, 2m and 3m lengths which can also be cut to length if required and feature safety bolt holes top and bottom for a secure installation. The BT7850 is internally unobstructed for cables to pass through easily, and poles can be linked together using BT7823 and BT7824 pole joiners. Also supplied with finishing ring for a neat install.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor-to-ceiling |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 140 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor-to-ceiling |
| Compatible pole diameter (max) | 5 cm |
| Design | |
| Product colour | White |
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | BT7823, BT7824 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 73269098 |
| Other features | |
| Mounting type | Floor-to-ceiling |