We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech SYSTEM 2 - Floor Fixing Kit for Ø50mm Poles
SKU
BT7056/C
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SYSTEM 2 - Floor Fixing Kit for Ø50mm Poles
- Allows poles to be fixed to the floor to prevent lateral movement in a floor to ceiling / wall installation
- Suitable for most floor types including concrete and wooden floors
- Coverplate and fixing hardware included
- Kit comprises of two different solutions for optimum installation choice
- Pole must be suspended from a ceiling or wall mount
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | BT7056/C |
|---|---|
| EAN | 5019318070679 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
For 50mm Poles
- Allows poles to be fixed to the floor to stop lateral movement in a floor to ceiling installation
- Suitable for most floor types including concrete and wooden floors
- Chrome cover and fixing hardware included
- Kit comprises of three different solutions for optimum installation choice
- POLE MUST BE SUSPENDED FROM A CEILING MOUNT
- Allows poles to be fixed to the floor to stop lateral movement in a floor to ceiling installation
- Suitable for most floor types including concrete and wooden floors
- Chrome cover and fixing hardware included
- Kit comprises of three different solutions for optimum installation choice
- POLE MUST BE SUSPENDED FROM A CEILING MOUNT
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Pole floor fixing kit |
| Product colour | Chrome |
| Features | |
| Product type | Pole floor fixing kit |
| Product colour | Chrome |
| Technical details | |
| Product colour | Chrome |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Height | 33 mm |
| Depth | 82 mm |
| Colour | |
| Product colour | Chrome |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |