We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Small Floor Stand Base (575 x 395mm) for Ø50mm Poles
SKU
BT4000/B V2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Small Floor Stand Base (575 x 395mm) for Ø50mm Poles
- Floor base designed for use with a single B-Tech Ø50mm Floor Stand Pole
- Heavy duty 6mm thick steel construction
- Non-marking rubber feet for increased stability
- Grab handles allow for easy handling
- BT4002-SP cover plate hides grab handles for a smart finish (sold separately)
- Pole, screen interface kit and accessories sold separately
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Base |
|---|---|
| SKU | BT4000/B V2 |
| EAN | 5019318077128 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
BT4000 is a stylish small floor base designed to be used with B-Tech's range of Ø50mm Floor Stand Poles to create custom flat screen floor stands specific to the user's requirements. The base features non-marking rubber feet and grab handles for easy handling. Cover plate (sold separately) hides the grab handleS once installed.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Base |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Product colour | Black |
| Compatibility | BT4116 |
| Harmonized System (HS) code | 94032080 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 580 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 19 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94032080 |