We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Retractable Floor Base
SKU
BT8380-RFB/B
- Sliding floor base retracts a System X column/display stand backwards
- Ideal for shop fronts, close-to-the-window installations
- Fits directly to System X BT8380 Columns, BT8381 & Floor Stand Poles (BT4107, BT4116 & BT4118)
- Lockable mechanism
- Small internal storage area available, ideal for power supplies, extension cord etc
- Cable management
- Handle included to aid with retraction
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | BT8380-RFB/B |
|---|---|
| EAN | 5019318307546 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for close to window installs
Designed to allow front access to installs that are fitted close to store windows. The Retractable Floor Base fits directly to a range of B-Tech Vertical Columns and Poles, enabling the display stand to be moved up to 400mm backwards. This allows access to the front of the cabinets for servicing and maintenance whilst the base remains securely fixed to the floor throughout.
Designed to allow front access to installs that are fitted close to store windows. The Retractable Floor Base fits directly to a range of B-Tech Vertical Columns and Poles, enabling the display stand to be moved up to 400mm backwards. This allows access to the front of the cabinets for servicing and maintenance whilst the base remains securely fixed to the floor throughout.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Base |
| Compatibility | System X BT8380, System X BT8381 (BT4107, BT4116 & BT4118) |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Features | |
| Product type | Base |
| Compatibility | System X BT8380, System X BT8381 (BT4107, BT4116 & BT4118) |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Housing material | Metal |
| Technical details | |
| Manual | Yes |
| Compatibility | System X BT8380, System X BT8381 (BT4107, BT4116 & BT4118) |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Compliance certificates | cTUVus |
| Weight & dimensions | |
| Width | 262 mm |
| Height | 88 mm |
| Depth | 832 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Certification | TUV |
| Compliance certificates | cTUVus |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |