We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech MODE-AL - Premium Freestanding Single Screen Twin Column UC Stand - (VESA 900 x 800) - 2m
SKU
BT8709/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
MODE-AL - Premium Freestanding Single Screen Twin Column UC Stand - (VESA 900 x 800) - 2m
- Designed to mount a screen in a freestanding configuration
- Universal design with a premium high-end aesthetic
- Suitable for landscape mounting
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Includes adjustable levelling feet
- Integrated cable management
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screens
- Simple ‘hook-on’ screen installation
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| SKU | BT8709/B |
| EAN | 5019318303647 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Premium Freestanding Single Screen Twin Column UC Stand - 2m
The BT8709 is a 2m tall, premium flat screen display stand which can be customised with a variety of optional accessories such as VC shelves and media storage solutions. As part of B-Tech’s Mode-AL brand of high-end display solutions, the BT8709 features a premium aesthetic which is perfectly suited to corporate office spaces and UC applications such as in boardrooms or conference facilities. A freestanding base allows XL screens to be repositioned as required and integrated cable management ensures a smart and stylish installation which is in keeping with the high-end, contemporary aesthetic.
The BT8709 is a 2m tall, premium flat screen display stand which can be customised with a variety of optional accessories such as VC shelves and media storage solutions. As part of B-Tech’s Mode-AL brand of high-end display solutions, the BT8709 features a premium aesthetic which is perfectly suited to corporate office spaces and UC applications such as in boardrooms or conference facilities. A freestanding base allows XL screens to be repositioned as required and integrated cable management ensures a smart and stylish installation which is in keeping with the high-end, contemporary aesthetic.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1128 mm |
| Depth | 757 mm |
| Height | 1942 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |