We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech MODE-AL - Premium Bolt-Down Single Screen UC Stand - (VESA 600 x 400) - 2m
SKU
BT8704/BS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
MODE-AL - Premium Bolt-Down Single Screen UC Stand - (VESA 600 x 400) - 2m
- Designed to mount a screen in a fixed position with a minimal footprint
- Universal design with a premium high-end aesthetic
- Suitable for landscape or portrait mounting
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Small footprint for an unobtrusive installation into confined areas
- Integrated cable management throughout the vertical column
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screens
- Easily accessorised with a flip-down media storage tray and VC shelf
- (available separately) which can be positioned above or below the screen
- Simple ‘hook-on’ screen installation
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Product colour | Black,Silver |
| SKU | BT8704/BS |
| EAN | 5019318303555 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT8704 is a 2m tall, premium flat screen display stand which can be customised with a variety of optional accessories such as VC shelves and media storage solutions. As part of B-Tech’s Mode-AL brand of high-end display solutions, the BT8704 features a premium aesthetic which is perfectly suited to corporate office spaces and UC applications such as in boardrooms or conference facilities. Designed to mount screens at a fixed location, the stand bolts to the floor with a minimal footprint and features integrated cable management to ensure a smart and stylish installation which is in keeping with the high-end, contemporary aesthetic.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 99.1 cm (39") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 672 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 705 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 1910 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |