We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Low Level Flat Screen Stand
SKU
BT8541/BB V2
- Universal design suitable to mount screens and interactive displays at a low level
- Features tilt adjustment in incremented positions for the perfect viewing angle
- Ideal for creating information points in retail applications or museum exhibitions
- Security screws helps secure screen to stand and prevents unauthorised removal
- Other height options can be requested to accommodate the install
- Simple ‘hook-on’ installation
- All mounting hardware supplied
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| SKU | BT8541/BB V2 |
| EAN | 5019318089367 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed to mount screens and interactive displays at a low level, the BT8541 features an incremented tilt adjustment up to 90° for the perfect viewing angle, making it ideal for information points in art exhibits and museums or for on stage auto cue screens. The ultra low profile base offers a sleek unobtrusive design for discreet and stylish installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,200 x 300,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -90 - 0° |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 949 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Compliance certificates | cTUVus |