We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Large Floor Base (890 x 610mm) for BT8381 Columns and Ø50mm Poles
SKU
BT4002/B V2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Large Floor Base (890 x 610mm) for BT8381 Columns and Ø50mm Poles
- Floor base designed for use with a single or double B-Tech Ø50mm floor stand
- poles and BT8381 vertical support columns
- Heavy duty 6mm thick steel construction
- Non-marking rubber feet for increased stability
- Grab handles allow for easy handling
- Cover plates hide grab handles and unused fixing points for a smart finish (sold separately)
- Pole, screen interface kit and accessories sold separately
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Base |
|---|---|
| SKU | BT4002/B V2 |
| EAN | 5019318077166 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
BT4002 is a stylish large floor base designed for use with B-Tech's range of Ø50mm floor stand poles or BT8381 vertical support columns to create custom flat screen floor stands specific to the user's requirements. The base allows the user to mount a single or double pole or column, depending on their requirements. Additional features include non-marking rubber feet and grab handles for easy handling. Cover plates (sold separately) hide grab handles and unused pole fixing points.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Base |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Product colour | Black |
| Compatibility | BT8381 |
| Harmonized System (HS) code | 94032080 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 800 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 19 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94032080 |