We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Full Motion Articulating Wall Arm Medical Mount
SKU
BT7593/W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Full Motion Articulating Wall Arm Medical Mount, up to 23”, 8kg max, 75 x 75 - 100 x 100 VESA, Tilt +/-100˚, Swivel 180˚, Rotation 360˚, White
- Full motion mount - ideal for corner mounting
- Arm extension allows screen to be positioned up to 1650mm from the wall
- Tool-less tilt and swivel adjustment allows for perfect positioning
- 360° rotation allows screen to be positioned in any orientation
- Space saving design folds flat to the wall when not in use
- Supplied with optional handle for easy screen positioning
- Manufactured with Interpon® antibacterial powder coating, shown in tests to reduce bacterial population by a minimum of 99%
- Integrated cable management for a neat and tidy installation
- All mounting hardware included
- For lighter screens please see BT7592
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 23 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BT7593/W |
| EAN | 5019318750731 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Designed for flat screens up to 23", this full motion wall arm is ideal for mounting behind hospital beds and features a durable antibacterial powder coating which reduces surface bacteria. Supplied with an optional handle for easy screen positioning, it also features tilt adjustment and 360° screen rotation in any direction, to display the screen in landscape or portrait style. The space saving design enables the mount to be folded flat to the wall when not in use.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size | 58.4 cm (23") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Tilt angle range | -100 - 100° |
| Angle of rotation | 360° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Depth (max) | 180 cm |