We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Flat Screen TV Stand with Square Base
SKU
BTF800/BS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Flat Screen TV Stand with Square Base, 60", max 30 kg, Swivel 60°, Black
- Designed for LCD, LED and Plasma flat panel TVs up to 60" (152cm) / 30kg (66lbs)
- Fits screens with VESA® and non-VESA® mounting patterns up to 600 x 400mm
- Easy swivel adjustment 60°
- Stainless steel finish
- Concealed castors and cable management
- Includes Accessory Shelf - Max weight: 10kg (22lbs)
- Tempered glass shelves toughened to BS6206A standard
- Availble in Black with Chrome Pole and White with Chrome Pole
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 60 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| SKU | BTF800/BS |
| EAN | 5019318651014 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
•Designed for LCD LED and Plasma flat panel TVs up to 50 (127cm) / 30kg (66lbs)
•Fits screens with VESA? and non-VESA? mounting patterns up to 600 x 400mm
•Easy swivel adjustment 60?
•Stainless steel finish
•Concealed castors and cable management
•Includes Accessory Shelf - Max weight: 10kg (22lbs)
•Tempered glass shelves toughened to BS6206A standard
•Screen size: up to 50” (127cm)
•Max weight: 30kg (66lbs)
•Max shelf weight: 10kg (22lbs)
•Glass shelf thickness: 6mm
•Dimensions:
W: 500mm (19.7”)
D: 500mm (19.7”)
H: 975mm (38.3”)
•Stainless steel finish
•Tempered glass shelves toughened to BS6206A standard
| Features | |
|---|---|
| Bracket Type | Stand |
| Bracket Function | Flat |
| Screen Size | up to 60 Inch |
| Maximum VESA Compatibility | 600 x 400 mm |
| Max Weight | 30 KG |
| Colour | Black |
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Included number of shelves | 1 |
| Cable management | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 975 mm |
| Width middle shelf | 45 cm |
| Depth middle shelf | 36.5 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Included number of shelves | 1 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 19.5 kg |
| Master (outer) case volume | 0.095 cm³ |