We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech BT8506 3.28 m (129") Black
SKU
BT8506/B V2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Extra-Large Flat Screen Display Trolley / Stand
- Heavy duty XL flat screen trolley suitable for screens 65" and over
- Base disassembles into three pieces for easy transportation
- The interface features an optional storage area for cables and accessories
- Includes non-marking locking/braked castors & alternative levelling feet
- Adjustment screws allow the screen to be levelled once mounted
- 1.5m Ø50mm poles supplied with cable management holes
- Shelves and other accessories can be fitted to the poles using Ø50mm
- Accessories can also be mounted above/below the screen using a BT7031
- Integrated cable management for a neat and tidy installation
- Simple ‘hook-on’ installation
Category: Signage Display Mounts
The BT8506 is a mobile or freestanding solution for extra-large screens and heavy duty touchscreen displays. Featuring a simple 'hook-on' installation for quick and easy screen fitting, the BT8506 includes a storage area for cables and accessories, with integrated cable management throughout for a neat and tidy installation. The trolley base disassembles into three pieces for portability.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Maximum weight capacity | 130 kg |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 3.28 m (129") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Base type | H-shaped |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1340 mm |
| Depth | 738 mm |
| Height | 1731 mm |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |