We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech BT7879/B monitor mount accessory
SKU
BT7879/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mounting Plate for Biamp Parlé Video Bars, 565mm x 70mm
- Designed to mount a variety of video bars onto B-Tech stands and trolleys
- Compatible with BT7052 / BT7841 collars for use with Ø50mm poles
- Slide to position up / down on the column / poles
- Can use BT8390-SA to mount above or below any screen on a System X Rail (BT8390)
- Use BT7034 for mounting above / below B-Tech Media Storage Mount (BT7883 / BT7885)
- Use with BT7031 to mount above / below compatible B-Tech Flat Screen Wall Mounts (BT8431 / BT8432 / BT8441 / BT8442 / BT9901 / BT9903)
- Ideal for low profile installations
- Simple Installation
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | BT7879/B |
|---|---|
| EAN | 5019318308338 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The BT7879 is a versatile mounting plate that allows the users to fit a videobar / UC equipment (including Biamp's Parlé VBC 2500/2500A, ABC 2500/2500A, SBC 2 & Lenovo ThinkSmart One) to a range of B-Tech products, such as stands and trolleys. BT7879 is also compatible with a range of B-Tech component products, such as Accessory Collars for pole-mounted solutions or any of our Adjustable Arm mounts for mounting above or below a screen.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Device plate |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Compatibility | BT7052 / BT7841 |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Device plate |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Compatibility | BT7052 / BT7841 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Compatibility | BT7052 / BT7841 |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 565 mm |
| Height | 70 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |