We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech BT7549 119.4 cm (47") Wall
SKU
BT7549/B
- Allows mounted screens to rotate from landscape to portrait orientation (or vice versa)
- Tool-less, easy to use rotation adjustment can be set before or after installation
- Rotation can be stopped and fixed at any angle between 0° and 90°
- Includes angle guides to help set the desired rotation of your screen
- Can be used to mount screens directly to walls
- Can also be mounted to standard B-Tech mounts, pole mounted using System 2 collars or
- directly to System X solutions
- Features a negative tilt of 4.5 degrees for easier use of touchscreens
- Simple installation with all mounting hardware included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 47 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BT7549/B |
| EAN | 5019318305160 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The BT7549 Rotational Flip Mount allows a mounted screen to be easily rotated from landscape to portrait orientation. Simple tool-less rotation adjustment fixes the screen at any angle from 0° - 90° with the use of an integrated angle guide. BT7549 can be mounted directly to the wall or fitted to B-Tech poles, rails and vertical columns. Additionally, BT7549 can also be fitted to other B-Tech mounts such as BT8309, ideal for installs that require a pop-out feature for easy servicing.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 48.3 cm (19") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Ergonomics | |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Tilt angle range | -4.5 - 0° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |