We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech BT7382 61 cm (24") Silver Desk
SKU
BT7382/S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
max. 24”, +/-40°, VESA, 390 mm, max. 9 Kg, Silver
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Desk |
| SKU | BT7382/S |
| EAN | 5019318758874 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Full Motion Single Arm Flat Screen Desk Mount - Maximum Screen Size: 24” (61cm) - Maximum Weight: 9kg (20lbs) - Tilt: +/-40° - Swivel: 360° at pole and 180° at interface - VESA Compatibility: 75 x 75, 100 x 100 - Maximum Extension: 390mm - Colours Available: Graphite Black, Silver - Community Design Number: 001713280-0042
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Tilt angle range | -40 - 40° |
| Number of pivot points | 3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of pivot points | 3 |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Silver |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |