We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Atlas Loudspeaker Floor Stands 60cm (23.6")
SKU
BT606/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Atlas Loudspeaker Floor Stands, max 35 kg, 60 cm, Black
- Sound isolating speaker floor stands
- Fillable columns for superior dampening
- Solid construction using heavy gauge steel for enhanced stability
- Top and bottom isolation spikes provided
- Foam pads included as an alternative to isolating support spikes
- Suitable for all types of floors including wood and carpet with supplied protection discs
- Simple assembly and easy speaker mounting
- Supplied in pairs
Category: AV Equipment Stands
Supplied in pairs these Atlas floor stands are designed for speakers up to 35kg. Mounting the speakers at a height of 60cm, the BT606 is easy to assemble and the columns can be filled with sand for sound dampening. Stable on any flooring, the stands are supplied with sound isolating spikes and floor discs to protect wooden/ tiled floors, alternative foam pads are also included.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Width (with base) | 24 cm |
| Depth (with base) | 24 cm |
| Width | 160 mm |
| Number of pivot points | 4 |
| Height | 600 mm |
| Depth | 160 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Height | 600 mm |
| Depth | 160 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |