We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis W100 BODY WORN CAMERA 24P Wireless CMOS 1920 x 1080 pixels Black Battery 0.1 lx Wi-Fi 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) Bluetooth 4.1
SKU
01722-021
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/2.9” RGB CMOS, 2.1mm, 1920x1080, WDR, GPS. Bluetooth, WiFi, 64 GB, 3600 mAh, IP67
- Operating time of up to 17 hours
- Klick Fast System
- WDR
- Dual microphones for noise suppression
Category: Body Cameras
| Housing colour | Black |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| SKU | 01722-021 |
| EAN | 7331021077300 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS W100 Body Worn Camera
Body worn camera from Axis
AXIS W100 Body Worn Camera is an easy-to-use, lightweight and robust body worn camera with an operating time of over 12 hours at 1080p. It delivers sharp images even in challenging conditions and has dual microphones for excellent audio and noise suppression. AXIS W100 features the Klick Fast System, making it compatible with most available mounting options. In addition, Axis Zipstream technology allows users to store as much footage as they require without compromising image quality. The camera also features a GPS/GNSS receiver for location data, Bluetooth® Low Energy 4.1, IEEE 802.11b/g/n, and a 6-axis gyro and accelerometer.
Body worn camera from Axis
AXIS W100 Body Worn Camera is an easy-to-use, lightweight and robust body worn camera with an operating time of over 12 hours at 1080p. It delivers sharp images even in challenging conditions and has dual microphones for excellent audio and noise suppression. AXIS W100 features the Klick Fast System, making it compatible with most available mounting options. In addition, Axis Zipstream technology allows users to store as much footage as they require without compromising image quality. The camera also features a GPS/GNSS receiver for location data, Bluetooth® Low Energy 4.1, IEEE 802.11b/g/n, and a 6-axis gyro and accelerometer.
| Camera | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, horizontal | 141° |
| Night vision | No |
| Sensor type | CMOS |
| Vertical field of view | 82° |
| Camera shutter speed | 1/32000 s to 1/30 s with 60 Hz |
| Fixed focal length | 2.1 mm |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Performance | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Features | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Certification | EMC EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), RCM AS/NZS CISPR 32 Class B Wireless EN 300328, EN 301489-1, EN 301489-17, EN 303413, FCC Part 15 Subpart C, RSS-247 Safety IEC/EN/UL 62368-1, EN 50360 Environment IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP67 MIL-STD-810H (Method 501.7, 503.7, 505.7, 509.7, 512.6, 516.8) |
| GPS (satellite) | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery life (max) | 17 h |
| Recording battery life | 17 h |
| Battery capacity | 3600 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 94 mm |
| Weight | 174 g |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | PVC |
| Technical details | |
| Doesn't contain | PVC |
| Battery | |
| Battery capacity | 3600 mAh |