We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis TQ9302 Mount
SKU
03054-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TQ9302 Pole Mount, for AXIS Q9307-LV Dome Camera AXIS I8116-E and P32 Dome Camera series
- Fits for a wide range of indoor poles
- Ensures safe and easy installation
- Ideal for indoor use
- IK08-rated
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 03054-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021088283 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS TQ9302 Pole Mount - a pole mount designed for easy installation onto a telesitting pole mount, or another pole with a diameter between 18-25 mm (0.7-0.99 in). It is intended mainly for use in healthcare facilities but also works well in other indoor locations like stores. It will be compatible with AXIS Q9307-LV, AXIS I8116-E and AXIS P32-series that are often mounted onto poles. These poles, with the camera attached, are frequently moved in and out of rooms where telesitting is used instead of a 24/7 assistant being present with patient. The design is robust and sleek, concealed behind the camera, with no sharp edges to ensure safety. It is installed using a Resi-torx bit, making it difficult to steal yet easy to move. The Pole Mount has an IK08 rating.
| Features | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | AXIS P3265-LV Dome Camera, AXIS P3265-LVE Dome Camera, AXIS P3265-LVE-3 License Plate Verifier Kit Easy, AXIS P3265-V Dome camera, AXIS P3267-LV Dome Camera, AXIS P3267-LVE Dome Camera, AXIS P3268-LV, AXIS P3268-LVE Dome Camera, AXIS P3268-SLVE Dome Camera, AXIS Q9307-LV Dome Camera |
| Type | Mount |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | White |
| IK code | IK08 |
| Technical details | |
| Compatibility | AXIS P3265-LV Dome Camera, AXIS P3265-LVE Dome Camera, AXIS P3265-LVE-3 License Plate Verifier Kit Easy, AXIS P3265-V Dome camera, AXIS P3267-LV Dome Camera, AXIS P3267-LVE Dome Camera, AXIS P3268-LV, AXIS P3268-LVE Dome Camera, AXIS P3268-SLVE Dome Camera, AXIS Q9307-LV Dome Camera |
| Type | Mount |
| Placement supported | Indoor |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Height | 136 mm |
| Depth | 71 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |