We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis TQ1819-E Housing & mount
SKU
03048-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Axis TQ1819-E, Housing & mount, Universal, Black, White, Axis, P1385, P1385-B, P1387, P1387-B, P1388, P1388-B, Q1656, Q1656-B, Q1715, Q1728, IEEE 802.3at
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 03048-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021088221 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Axis TQ1819-E. Type: Housing & mount, Placement supported: Universal, Product colour: Black, White. Input voltage: 10 - 28 V, Power consumption (typical): 2 W, Power consumption (max): 25.5 W. Width: 178 mm, Depth: 441 mm, Height: 303 mm. Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Impact resistant, Weather resistant, Wind resistant |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P1385, P1385-B, P1387, P1387-B, P1388, P1388-B, Q1656, Q1656-B, Q1715, Q1728 |
| Type | Housing & mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Black, White |
| Certification | CSA, CISPR 35, CISPR 32 Class A, EN 55035, EN 55032 Class A, EN 50121-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, ICES(A)/NMB(A), VCCI Class A, FCC Teil 15 Abschnitt B Klasse A, IEC 62236-4 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| IK code | IK10 |
| Power | |
| Input voltage | 10 - 28 V |
| Power consumption (typical) | 2 W |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Power source type | PoE |
| Technical details | |
| Protection features | Impact resistant, Weather resistant, Wind resistant |
| Compatibility | P1385, P1385-B, P1387, P1387-B, P1388, P1388-B, Q1656, Q1656-B, Q1715, Q1728 |
| Type | Housing & mount |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Doesn't contain | BFR, CFR, PVC |
| Compliance certificates | CE, RCM, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), UKCA, UL, VCCI, cUL |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Height | 303 mm |
| Depth | 441 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CSA, CISPR 35, CISPR 32 Class A, EN 55035, EN 55032 Class A, EN 50121-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, ICES(A)/NMB(A), VCCI Class A, FCC Teil 15 Abschnitt B Klasse A, IEC 62236-4 |