We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis Q6074-E 60 Hz Dome IP security camera Indoor & outdoor 1280 x 720 pixels Wall
SKU
01974-301
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/2.8" CMOS, 1280x720px, 60 fps, IP66/67, IK10, 100-240V, 66.1W
Category: Security Cameras
| SKU | 01974-301 |
|---|---|
| EAN | 7331021088566 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS Q6074-E PTZ Network Camera
This robust, high-performance PTZ camera offers superior light-sensitivity for clear, sharp overviews and excellent details in demanding light conditions. It’s ideal for mission-critical surveillance in wide, outdoor areas such as cities, industrial and critical infrastructure applications. Featuring the new generation Axis chip, it includes enhanced security features such as signed firmware and secure boot.
Superior details in demanding light conditions
AXIS Q6074-E offers HDTV 720p resolution that delivers superior video quality and 30x optical zoom for excellent details. It features Axis Lightfinder 2.0 which captures low-light images with more saturated colors and sharper images of moving objects. And, Zipstream with support for H.264 and H.265 preserves all the important forensic detail you need, while significantly lowering bandwidth and storage requirements.
Whenever, wherever it’s needed
This high-performance outdoor PTZ camera with IP66/67, NEMA 4X, and IK10-ratings is protected from dust, rain, snow and impacts. Arctic temperature control ensures startup from a deeply frozen state and operation in temperatures ranging from -40 °C to 50 °C (-40 °F to 122 °F). Autotracking 2 with click and track functionality and an orientation aid allows for active object tracking and quick orientation. AXIS Q6075-E comes with AXIS Guard Suite analytics for detecting motion, intrusion and loitering. Furthermore, where privacy must be kept, privacy masking with mosaic lets you pixelate whole areas such as a neighboring property.
Keeping you secure
This high-performance camera is packed with advanced security functionality to prevent unauthorized access and safeguard your system. Signed firmware and secure boot guarantees that the firmware hasn’t been compromised and ensures only authorized firmware is installed. And if needed, secure boot guarantees the camera is completely free of malware after a factory default. For added peace of mind, it includes a Trusted Platform Module (TPM) that is FIPS 140-2 level 2 certified. This module ensures secure storage of all cryptographic keys and certificates even in the event of a security breach.
This robust, high-performance PTZ camera offers superior light-sensitivity for clear, sharp overviews and excellent details in demanding light conditions. It’s ideal for mission-critical surveillance in wide, outdoor areas such as cities, industrial and critical infrastructure applications. Featuring the new generation Axis chip, it includes enhanced security features such as signed firmware and secure boot.
Superior details in demanding light conditions
AXIS Q6074-E offers HDTV 720p resolution that delivers superior video quality and 30x optical zoom for excellent details. It features Axis Lightfinder 2.0 which captures low-light images with more saturated colors and sharper images of moving objects. And, Zipstream with support for H.264 and H.265 preserves all the important forensic detail you need, while significantly lowering bandwidth and storage requirements.
Whenever, wherever it’s needed
This high-performance outdoor PTZ camera with IP66/67, NEMA 4X, and IK10-ratings is protected from dust, rain, snow and impacts. Arctic temperature control ensures startup from a deeply frozen state and operation in temperatures ranging from -40 °C to 50 °C (-40 °F to 122 °F). Autotracking 2 with click and track functionality and an orientation aid allows for active object tracking and quick orientation. AXIS Q6075-E comes with AXIS Guard Suite analytics for detecting motion, intrusion and loitering. Furthermore, where privacy must be kept, privacy masking with mosaic lets you pixelate whole areas such as a neighboring property.
Keeping you secure
This high-performance camera is packed with advanced security functionality to prevent unauthorized access and safeguard your system. Signed firmware and secure boot guarantees that the firmware hasn’t been compromised and ensures only authorized firmware is installed. And if needed, secure boot guarantees the camera is completely free of malware after a factory default. For added peace of mind, it includes a Trusted Platform Module (TPM) that is FIPS 140-2 level 2 certified. This module ensures secure storage of all cryptographic keys and certificates even in the event of a security breach.
| Performance | |
|---|---|
| Preset points | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 11 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian |
| Processor model | ARTPEC-7 |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Auto-tracking | Yes |
| Tour recording | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.002 lx |
| Tilt angle range | 0 - 220° |
| Tilt speed | 450 °/sec |
| Pan range | 0 - 360° |
| Pan speed | 450 °/sec |
| Camera shutter speed | 1/11000 - 1/3 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 63.8 - 2.6° |
| Lens viewing angle, vertical | 38.0 - 1.47° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 4.2 |
| Auto focus | Yes |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 30x |
| Digital zoom | 12x |
| Focal length range | 4.25 - 127.5 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180, 1280 x 720 (HD 720) |
| Supported video modes | 720p |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | Yes |
| Video recording | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCP, ARP, SOCKS, SSH, NTCIP, LLDP |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC, PoE |
| Power consumption (max) | 66.1 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 60 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 271 mm |
| Diameter | 23.2 cm |
| Weight | 3.75 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Doesn't contain | PVC |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Doesn't contain | PVC |
| Warranty period | 5 year(s) |