We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis P1455-LE-3 Bullet IP security camera Outdoor 1920 x 1080 pixels Wall
SKU
02235-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/2.8", RGB CMOS, 10.9 - 29 mm, F1.7 - 1.7, 1/66500 - 2 s, 1024 MB RAM, 512 MB Flash, 1920x1080 to 160x90, H.264/H.265/M-JPEG, microSD/microSDHC/microSDXC
- Ideal for slow-speed traffic
- Read license plates from 7-20m/20-65ft
- Proven for tough weather conditions
- OptimizedIR for recognition in darkness
- Integration with AXIS Camera Station
Category: Security Cameras
| Sensor type | CMOS |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| SKU | 02235-001 |
| EAN | 7331021075160 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
This all-in-one, outdoor camera kit includes an HDTV 1080p fixed bullet camera and comes with AXIS License Plate Verifier preinstalled. It offers an easy, cost-effective kit and includes freeflow mode for slow-speed traffic areas.
All-in-one license plate reading
AXIS P1455-LE-3 License Plate Verifier kit is ideal for slow-speed traffic, such as in city centers, access roads, gated communities, and campuses. It consists of an Axis fixed bullet camera and preinstalled AXIS License Plate Verifier analytics. Featuring a 29 mm telephoto lens, it delivers a high pixel density to allow for sharp license plates reading from 7 to 20 meters (20-65 feet). This cost-effective solution delivers HDTV 1080p resolution and features automatic focus setting to ensure the desired field of view in perfect focus.
Any weather, any time
This robust and compact IK10-rated camera can be installed in all environments. It includes a weathershield and can handle temperatures ranging from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Featuring shock detection, the camera will send an alarm when it has been hit. And, electronic image stabilization (EIS) ensures stable video despite vibration. This all-in-one, outdoor camera kit includes Axis image enhancement technologies as well as OptimizedIR to ensure sharp images for license plate reading around the clock.
Easy and efficient
This flexible, all-in-one solution allows for easy installation and tight integration with AXIS Camera Station (ACS). With an intuitive user interface, ACS provides all the necessary features for effective surveillance. It features efficient search capabilities, so it’s quick and easy to review and search for incidents. This cost-effective solution also offers tight integration with other Axis products. For instance, you can expand your security system and set up triggers to activate speakers or lights.
It also offers easy integration with your video management software (VMS). And, the application’s open API (application programming interface) lets you add tailor-made applications for more complex requirements. Furthermore, redundant DC power and PoE help ensure a reliable power supply.
All-in-one license plate reading
AXIS P1455-LE-3 License Plate Verifier kit is ideal for slow-speed traffic, such as in city centers, access roads, gated communities, and campuses. It consists of an Axis fixed bullet camera and preinstalled AXIS License Plate Verifier analytics. Featuring a 29 mm telephoto lens, it delivers a high pixel density to allow for sharp license plates reading from 7 to 20 meters (20-65 feet). This cost-effective solution delivers HDTV 1080p resolution and features automatic focus setting to ensure the desired field of view in perfect focus.
Any weather, any time
This robust and compact IK10-rated camera can be installed in all environments. It includes a weathershield and can handle temperatures ranging from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Featuring shock detection, the camera will send an alarm when it has been hit. And, electronic image stabilization (EIS) ensures stable video despite vibration. This all-in-one, outdoor camera kit includes Axis image enhancement technologies as well as OptimizedIR to ensure sharp images for license plate reading around the clock.
Easy and efficient
This flexible, all-in-one solution allows for easy installation and tight integration with AXIS Camera Station (ACS). With an intuitive user interface, ACS provides all the necessary features for effective surveillance. It features efficient search capabilities, so it’s quick and easy to review and search for incidents. This cost-effective solution also offers tight integration with other Axis products. For instance, you can expand your security system and set up triggers to activate speakers or lights.
It also offers easy integration with your video management software (VMS). And, the application’s open API (application programming interface) lets you add tailor-made applications for more complex requirements. Furthermore, redundant DC power and PoE help ensure a reliable power supply.
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 11 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera | |
| Camera shutter speed | 1/66500 - 2 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 29° |
| Lens viewing angle, vertical | 17° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focus adjustment | 1.8 |
| Focal length range | 10.9 - 29 mm |
| Video | |
| Time stamp overlay | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 160 x 90, 176 x 120, 176 x 144, 240 x 135, 256 x 144, 320 x 176, 320 x 180, 320 x 184, 320 x 192, 320 x 240, 320 x 256, 320 x 288 (QVGA), 320 x 480, 342 x 240, 352 x 240, 352 x 288, 360 x 240, 384 x 288, 400 x 240, 400 x 300, 432 x 240, 448 x 252, 480 x 234, 480 x 240, 480 x 270, 480 x 272, 480 x 320, 480 x 360, 512 x 288, 512 x 384, 628 x 562, 640 x 160, 640 x 350, 640 x 352, 640 x 360, 640 x 368, 640 x 400, 640 x 480 (VGA), 640 x 512, 640 x 640, 640 x 544, 640 x 576, 640 x 960, 704 x 480, 704 x 576, 720 x 350, 720 x 400, 720 x 480, 720 x 576, 720 x 720, 752 x 582, 768 x 432, 768 x 448, 768 x 494, 768 x 576, 800 x 448, 800 x 450, 800 x 480 (WVGA), 800 x 500, 800 x 592, 800 x 600 (SVGA), 832 x 624, 832 x 642, 848 x 480, 854 x 480 (WVGA), 900 x 720, 960 x 960, 960 x 480, 960 x 540, 960 x 576, 960 x 720, 1024 x 576 (WSVGA), 1024 x 600, 1024 x 640, 1024 x 768 (XGA), 1024 x 800, 1032 x 452, 1056 x 144, 1080 x 1080, 1152 x 864 (XGA+), 1152 x 870, 1200 x 1600, 1200 x 1920, 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 768, 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 800, 1280 x 960, 1280 x 1280, 1284 x 560, 1296 x 732, 1360 x 768 (WXGA), 1366 x 480, 1366 x 760, 1366 x 768, 1366 x 768, 1368 x 768, 1376 x 768, 1400 x 1050 (SXGA+), 1400 x 1080, 1400 x 900, 1440 x 1050, 1440 x 1080, 1440 x 234, 1440 x 900 (WXGA+), 1440 x 900, 1440 x 912, 1536 X 6144, 1536 x 2048, 1536 x 1536, 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 1280, 1600 x 600, 1600 x 900, 1600 x 904, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1680 x 1056, 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 502 |
| Video intelligence analytic | Yes |
| Audio | |
| Audio input channels | 2.0 channels |
| Audio system | 2-way |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711, LPCM, OPUS |
| Audio detection | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, SSL/TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, LLDP, MQTT v3.1.1, Syslog |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | Yes |
| HDD capacity | 1 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Ports & interfaces | |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | E-mail, Snapshot alert message |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Crossing line |
| Detection distance | 20 m |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Pixel counter | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Power consumption (typical) | 8.5 W |
| DC-in jack | Yes |
| DC output voltage | 12, 15, 16, 24, 28 |
| DC output current | 0.025 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 264 mm |
| Diameter | 13.2 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |