We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis M4318-PLR Dome IP security camera Indoor 2992 x 2992 pixels Ceiling/Pole
SKU
02834-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Panoramic, 12 MP, CMOS, 2992 x 2992, IP66, IK10, DC/PoE
- Sharpdome technology
- Complete 180° and 360° overview
- Built-in IR with individual IR LEDs
- Support for advanced analytics
- Built-in cybersecurity features
Category: Security Cameras
| SKU | 02834-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021085060 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Optimized for surveillance onboard buses, this discreet, fisheye camera delivers outstanding images in any light conditions. It offers built-in cybersecurity features and support for advanced analytics based on deep learning on the edge.
360° view with just one camera
Designed to withstand strong shock and vibrations, this fisheye camera is optimized for surveillance onboard buses. And you don’t need to invest in several cameras—with AXIS M4318-PLR you get a complete 180° or 360° overview for total situational awareness. Plus, there’s just one camera to install, one cable to drop, one IP address, one video management software (VMS) license, and just one license for any analytics you choose to install. Furthermore, this cost-efficient camera ensures a lower power budget.
Outstanding images
With a stereographic lens and Sharpdome 360, AXIS M4318-PLR delivers greater sharpness at the edges of the image. It features a 12 MP sensor and offers great image quality around the clock, regardless of the light conditions. Forensic WDR provides clarity when there’s both dark and light areas in the scene. And Lightfinder for sharp, color images in low light. Thanks to built-in IR illumination with individually controllable LEDs, it delivers clear, reflection-free footage even in low light or complete darkness. Furthermore, it supports up to four digital PTZ views as well as dewarped panorama, quad, corner, and corridor views.
Secure and easy
AXIS M4318-PLR offers built-in cybersecurity features to help prevent unauthorized access and safeguard your system. For instance, Axis Edge Vault protects your Axis device ID and simplifies authorization of Axis devices on your network. Axis Zipstream with H.264/H.265 significantly reduces bandwidth and storage requirements. Furthermore, with a deep learning processing unit (DLPU), this high-performance camera delivers valuable metadata facilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video.
360° view with just one camera
Designed to withstand strong shock and vibrations, this fisheye camera is optimized for surveillance onboard buses. And you don’t need to invest in several cameras—with AXIS M4318-PLR you get a complete 180° or 360° overview for total situational awareness. Plus, there’s just one camera to install, one cable to drop, one IP address, one video management software (VMS) license, and just one license for any analytics you choose to install. Furthermore, this cost-efficient camera ensures a lower power budget.
Outstanding images
With a stereographic lens and Sharpdome 360, AXIS M4318-PLR delivers greater sharpness at the edges of the image. It features a 12 MP sensor and offers great image quality around the clock, regardless of the light conditions. Forensic WDR provides clarity when there’s both dark and light areas in the scene. And Lightfinder for sharp, color images in low light. Thanks to built-in IR illumination with individually controllable LEDs, it delivers clear, reflection-free footage even in low light or complete darkness. Furthermore, it supports up to four digital PTZ views as well as dewarped panorama, quad, corner, and corridor views.
Secure and easy
AXIS M4318-PLR offers built-in cybersecurity features to help prevent unauthorized access and safeguard your system. For instance, Axis Edge Vault protects your Axis device ID and simplifies authorization of Axis devices on your network. Axis Zipstream with H.264/H.265 significantly reduces bandwidth and storage requirements. Furthermore, with a deep learning processing unit (DLPU), this high-performance camera delivers valuable metadata facilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video.
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARTPEC-8 |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Pole |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.04 lx |
| Camera shutter speed | 1/8100 - 0.5 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 182° |
| Lens viewing angle, vertical | 182° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") |
| Number of sensors | 1 |
| Panoramic camera | |
| Sensor type (panoramic camera) | CMOS |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 2.2 |
| Fixed focus | Yes |
| Fixed focal length | 1.2 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, White balance |
| Text caption overlay | Yes |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2992 x 2992 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 12 MP |
| Video recording | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1ar, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 8192 MB |
| RAM capacity | 2048 MB |
| Ports & interfaces | |
| Terminal block port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Video motion detection | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Pixel counter | Yes |
| Network access storage (NAS) | Yes |
| Management features | |
| Cloud-managed | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 12.95 W |
| Power consumption (typical) | 6.4 W |
| DC-in jack | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 0.025 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |