We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis i-CS Lens
SKU
02638-001
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02638-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021080676 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Lens i-CS 3.5-10 mm F1.8
This i-CS lens features the most recent industry standard in intelligent CS-mount optics. It includes three motors, which enable automatic and remote zoom, focus, and iris opening. Lens i-CS 3.5-10 mm F1.8 offers great flexibility to your installation thanks to its open protocol and the ability for the camera to interface with multiple features. The lens is IR-corrected. This means that you don't need to adjust the camera's focus when you shift between day and night mode using the IR-cut filter.
This i-CS lens features the most recent industry standard in intelligent CS-mount optics. It includes three motors, which enable automatic and remote zoom, focus, and iris opening. Lens i-CS 3.5-10 mm F1.8 offers great flexibility to your installation thanks to its open protocol and the ability for the camera to interface with multiple features. The lens is IR-corrected. This means that you don't need to adjust the camera's focus when you shift between day and night mode using the IR-cut filter.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | M1135 Mk II, M1135-E Mk II, M1137 Mk II, M1137-E Mk II, M1135 Mk II, M1135-E Mk II, M1137 Mk II, M1137-E Mk II |
| Type | Lens |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Image sensor size | 1/2.7" |
| Focal length range | 3.5 - 10 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.8 |
| Image sensor | |
| Image sensor size | 1/2.7" |
| Focal length range | 3.5 - 10 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.8 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | M1135 Mk II, M1135-E Mk II, M1137 Mk II, M1137-E Mk II, M1135 Mk II, M1135-E Mk II, M1137 Mk II, M1137-E Mk II |
| Type | Lens |
| Placement supported | Indoor |
| Colour | |
| Product colour | Black |