We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis CS 15-100 mm F1.9 P-Iris Lens
SKU
03465-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Extra-long reach telephoto lens, 15–100 mm, F1.9
- IR-corrected lens
- Focal length 15–100 mm
- F-number 1.9
- Supports sensors up to 1/1.8′′
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 03465-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021094642 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
A unique varifocal lens, specially designed to fit our outdoor fixed box cameras, despite the extra-long reach offered by the up to 100 mm focal length. This CS-mount lens incorporates all the desired features of an optional lens: support for large image sensors, details for 8 Megapixel cameras and the P-iris capability, which provides improvements in contrast, clarity, resolution, and depth of field. Being IR-corrected, no focus adjustment is required when shifting the camera between day and night mode using the IR-cut filter.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P1385 P1385-B P1385-BE P1385-E P1387 P1387-B P1387-BE P1387-LE P1388 P1388-B P1388-BE P1388-LE Q1656 Q1656-B Q1656-BE Q1656-BLE Q1656-LE |
| Type | Lens |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | Black |
| Lens mount interface | CS mount |
| Image sensor size | 1/1.8" |
| Focal length range | 15 - 100 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.9 |
| Image sensor | |
| Lens mount interface | CS mount |
| Image sensor size | 1/1.8" |
| Focal length range | 15 - 100 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.9 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | P1385 P1385-B P1385-BE P1385-E P1387 P1387-B P1387-BE P1387-LE P1388 P1388-B P1388-BE P1388-LE Q1656 Q1656-B Q1656-BE Q1656-BLE Q1656-LE |
| Type | Lens |
| Placement supported | Outdoor |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |