We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 5801-861 security camera accessory Mount
SKU
5801-861
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Axis T94B03L Recessed Mount, ø 134 x 133 mm, 400 g
- Indoor and outdoor use; Mounting in drop ceiling and soffit; Quick and easy installation
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 5801-861 |
|---|---|
| EAN | 7331021056190 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS T94B03L Recessed Mount is designed for discreet installation in drop and overhang ceilings, and is compatible with the bullet cameras from AXIS M20 Network Camera Series. The recessed mount is applicable for indoor environments as well as outdoor use in soffits. It is also suitable for installation in air-handling (plenum) spaces as the enclosure is made of metal alloy with a 1/2” (M20) conduit hole for protected cable routing.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Polymer |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | AXIS M2025-LE AXIS M2026-LE Mk II |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | White |
| Certification | IEC/EN 60950-1, IEC/EN 60950-22, EN 50581 |
| Technical details | |
| Compatibility | AXIS M2025-LE AXIS M2026-LE Mk II |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 13.4 cm |
| Weight | 400 g |
| Height | 133 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Certification | IEC/EN 60950-1, IEC/EN 60950-22, EN 50581 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |