We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 5801-551 security camera accessory Mount
SKU
5801-551
- Indoor and outdoor use – pole installation
- Protection against water and dust
- Compatible with AXIS T92F10 Outdoor Housing
- Easy to install
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 5801-551 |
|---|---|
| EAN | 7331021054264 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
For indoor and outdoor use
AXIS T94Y01G Pole Mount is an affordable mount designed for both indoor and outdoor use. It is available for poles with a diameter of 80-160 mm (3.1-6.3 in). AXIS T94Y01G is tightened with two stainless steel straps (included) that secure the installation. It has a network cable entry at its rear side.
When used together with AXIS T94X01A Wall Mount, AXIS T94Y01G is suitable for AXIS T92F10 Outdoor Housing.
AXIS T94Y01G Pole Mount is an affordable mount designed for both indoor and outdoor use. It is available for poles with a diameter of 80-160 mm (3.1-6.3 in). AXIS T94Y01G is tightened with two stainless steel straps (included) that secure the installation. It has a network cable entry at its rear side.
When used together with AXIS T94X01A Wall Mount, AXIS T94Y01G is suitable for AXIS T92F10 Outdoor Housing.
| Features | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | T92F10 |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | White |
| Cable routing | External |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Technical details | |
| Compatibility | T92F10 |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Cable routing | External |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Weight | 430 g |
| Height | 135 mm |
| Depth | 27 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |