We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 5801-541 security camera accessory Mount
SKU
5801-541
- Protection against water and dust
- Flexible cable routing
- Easy to install
- Powder-coated aluminum
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 5801-541 |
|---|---|
| EAN | 7331021054257 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Affordable wall mount for AXIS T92F10 Outdoor Housing
AXIS T94X01A Wall Mount is compatible with AXIS T92F10 Outdoor Housing. The cables can be routed from the main back hole, from each side, or from the top of the mount. Use AXIS T94Y01G Pole Mount for installations on poles.
AXIS T94X01A Wall Mount is compatible with AXIS T92F10 Outdoor Housing. The cables can be routed from the main back hole, from each side, or from the top of the mount. Use AXIS T94Y01G Pole Mount for installations on poles.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Easy to install | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Brand compatibility | Axis |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | White |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 255 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 80 mm |
| Depth | 179 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |