We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 5506-691 security camera accessory Mount
SKU
5506-691
- High corrosion resistance against salt water and chemicals; Indoor and outdoor pole mounting; Marine-grade stainless steel (SS 316L); Suitable for stainless steel fixed domes cameras
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 5506-691 |
|---|---|
| EAN | 7331021051089 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS T91F67 Pole Mount is specially designed using marine-grade, electropolished stainless steel (SS 316L) material. Thanks to its impact-resistant and proven, outdoor-ready material, the pole mount suits all environments, both indoors and outdoors. It offers high corrosion resistance against salt water and chemicals. The mount is ideal for stainless steel fixed dome cameras.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Stainless steel |
| Wall mountable | Yes |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Technical details | |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 600 g |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |