We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02639-021 security camera accessory Sensor unit
SKU
02639-021
- 107° - 56° horizontal field of view; 3.2 – 5.7 mm focal length; Rugged sensor unit; Up to 180 fps at 720p; Up to 60 fps at 1080p
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02639-021 |
|---|---|
| EAN | 7331021080706 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS F2115-R offers 1080p at 60 fps or 720p at 180 fps with AXIS F9111, a 107° - 56° horizontal field of view, and good low-light performance in color. It uses cables (up to 30 m/ 98 ft) from Axis with SMA-FAKRA connectors to withstand vibrations and ensure a ruggedized installation. Based on a divided network camera concept, it offers discreet installation and only a small sensor visible externally. Reliable under rough conditions, this ruggedized indoor varifocal sensor unit can withstand temperatures as low as -40 °C and as high as 70 °C intermittently (-40 °F to 158 °F).
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | F9104-B F9111 F9114 F9114-B |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Lens mount interface | M12 |
| Sensor type | CMOS |
| Viewing angle, horizontal | 107.4° |
| Viewing angle, vertical | 57.3° |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Image sensor | |
| Lens mount interface | M12 |
| Sensor type | CMOS |
| Viewing angle, horizontal | 107.4° |
| Viewing angle, vertical | 57.3° |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | F9104-B F9111 F9114 F9114-B |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |