We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02196-041 security camera accessory
SKU
02196-041
- Discreet installation and surveillance; Easy integration with other devices; HDMI output for public viewing monitors; HDTV 1080p at full frame rate; UL recognized component
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02196-041 |
|---|---|
| EAN | 7331021074576 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
This compact, single-channel modular main unit allows for discreet surveillance. It offers easy integration into other devices such as monitors and ATMs. This UL recognized component is designed to be integrated into a UL-certified product. Featuring an HDMI output, it’s possible to display live video on a public viewing monitor. And, AXIS Face Detector highlights faces within bounding boxes to let would-be thieves know they’re being monitored. It’s compatible with all AXIS FA sensor units including IR sensor units. Furthermore, Axis Edge Vault protects your Axis device ID and simplifies authorization of Axis devices on your network.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Black, Green, Grey |
| Certification | UL NIST SP500-267 |
| LED indicators | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Image sensor | |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 5.2 W |
| Technical details | |
| Placement supported | Universal |
| Doesn't contain | BFR, PVC |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Weight | 67 g |
| Height | 17 mm |
| Depth | 92 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black, Green, Grey |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL NIST SP500-267 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |