We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02195-001 security camera accessory Illuminator
SKU
02195-001
- Easy installation; IR range up to 50 m (164 ft); Power-efficient 850 nm IR and white LEDs; Powered by the camera
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02195-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021074538 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
This optional IR and white LED kit accessory is designed to fit outdoor AXIS P13 Box Cameras and selected AXIS Q16 Box Cameras. It enables cost-efficient surveillance in pitch darkness and includes power-efficient, long-life 850 nm IR LEDs with a range of reach of 50 m (164 ft), and white LEDs. This IP66-, IP67-, and IK10-rated IR kit can easily be attached to and powered by the camera. It comes pre-mounted on AXIS Q1656-LE and AXIS Q1656-BLE.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P13 |
| Type | Illuminator |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Compatibility | P13 |
| Type | Illuminator |
| Placement supported | Outdoor |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Weight | 285 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 100 mm |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |