We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02192-031 security camera accessory Base unit
SKU
02192-031
- 1080p at 30 fps on 4-channels; Compact barebone main unit; Easy integration and installation; Multiple sensor and cable options; UL recognized component
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02192-031 |
|---|---|
| EAN | 7331021074613 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS F9104-B is excellent for building customized video solutions. Sold without a casing, this UL recognized barebone main unit is ideal for integration into a UL certified end-product. Based on a divided camera concept, it can be installed indoors or inside vehicles. It supports four HDTV 1080p video streams at 30 fps on all channels and requires only one video management software (VMS) license. Furthermore, it offers built-in cybersecurity features such as Axis Edge Vault to protect your Axis device ID and simplify authorization of Axis devices on your network.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | F9104-B F2105-RE F2115-R F2135-RE F4105-LRE F7225-RE |
| Type | Base unit |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Green, Grey |
| Certification | UL |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Input voltage | 10 - 48 V |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power source type | DC |
| Technical details | |
| Compatibility | F9104-B F2105-RE F2115-R F2135-RE F4105-LRE F7225-RE |
| Type | Base unit |
| Placement supported | Indoor |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Green, Grey |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL |