We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01952-001 body camera Wired 1920 x 1080 pixels Black USB 0.1 lx
SKU
01952-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
For AXIS W100, Picatinny system compatible, 23 mm, 60 g, Black
- Compatible with Picatinny system; For use with AXIS W100; Lightweight; Same optical performance as the AXIS W100; Small and discreet
Category: Body Cameras
| Housing colour | Black |
|---|---|
| Power source type | USB |
| SKU | 01952-001 |
| EAN | 7331021069572 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS TW1200 Body Worn Mini Bullet Sensor is designed to offer a flexible recording position. It supports the Picatinny mounting system, making it compatible with many kinds of available gear, and especially suitable for helmets. AXIS TW1200 offers the same optical performance as AXIS W100 with sharp images even in challenging conditions.
| Camera | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, horizontal | 141° |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Features | |
| Live streaming | Yes |
| Cable length | 0.8 m |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 60 g |