We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01775-001 security camera accessory Lens
SKU
01775-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2.8-13mm f-f, 1.4F, DC-Iris, 46.4x60x46.4mm, Black
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01775-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021067585 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Lens CS 2.8 - 13 mm F1.4 DC-Iris 5 MP
This Tamron varifocal CS mount lens with DC-Iris has a focal length of 2.8 – 13 mm and the fast aperture (F-number) is F1.4. It supports cameras with up to 5 megapixels and is included in AXIS M1137 and AXIS M1137-E Network Cameras. The lens is compatible with all cameras from AXIS M11 Network Camera Series.
This Tamron varifocal CS mount lens with DC-Iris has a focal length of 2.8 – 13 mm and the fast aperture (F-number) is F1.4. It supports cameras with up to 5 megapixels and is included in AXIS M1137 and AXIS M1137-E Network Cameras. The lens is compatible with all cameras from AXIS M11 Network Camera Series.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | M1137, M1137-E |
| Type | Lens |
| Product colour | Black |
| Lens mount interface | CS mount |
| Focal length range | 2.8 - 13 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.4 |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Auto-iris | Yes |
| Auto-iris type | DC-drive iris |
| Image sensor | |
| Lens mount interface | CS mount |
| Focal length range | 2.8 - 13 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.4 |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Auto-iris | Yes |
| Auto-iris type | DC-drive iris |
| Technical details | |
| Compatibility | M1137, M1137-E |
| Type | Lens |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 46.4 mm |
| Height | 46.4 mm |
| Depth | 60 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |