We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01729-001 security camera accessory Sensor unit
SKU
01729-001
- For use with AXIS FA54 Main Unit; Functional and highly discreet design; Outdoor-ready sensor unit; Reliable and budget-friendly detection; Thermal technology for low false alarm rate
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01729-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021067059 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS FA4090-E Thermal Sensor Unit is a dome-shaped outdoor-ready thermal sensor unit. The flexible and highly discreet design allows for versatile installation: behind surfaces for discreet surveillance, on walls, or recessed. AXIS FA4090-E can be used as a surveillance sensor that doesn’t compromise personal integrity. For use with AXIS FA54 Main Unit, it supports AXIS Camera Application Platform, which enables the use of analytics such as AXIS Guard Suite. It provides reliable solution for detection with a low rate of false alarms.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | FA54 |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | White |
| Certification | 55032 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55024, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, ICES-003 Class A, IEC/EN/UL 62368-1, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068–2–6, IEC 60068-2-14, IEC 60068–2–27, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-78, IEC 60529 IP66/IP67, IEC/EN/UL 60950-22, NEMA 250 Type 4X |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Focal length range | 4 - 4 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.2 |
| Viewing angle, horizontal | 35.4° |
| Viewing angle, vertical | 28° |
| Resolution | 208 x 156 pixels |
| Number of connectors | 1 |
| Cable length | 12 m |
| Image sensor | |
| Focal length range | 4 - 4 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.2 |
| Viewing angle, horizontal | 35.4° |
| Viewing angle, vertical | 28° |
| Resolution | 208 x 156 pixels |
| Ergonomics | |
| Number of connectors | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Compatibility | FA54 |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 3 cm |
| Cable length | 12 m |
| Weight | 370 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | 55032 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55024, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, ICES-003 Class A, IEC/EN/UL 62368-1, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068–2–6, IEC 60068-2-14, IEC 60068–2–27, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-78, IEC 60529 IP66/IP67, IEC/EN/UL 60950-22, NEMA 250 Type 4X |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |