We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01577-001 security camera accessory Lens
SKU
01577-001
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01577-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021065154 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
A varifocal Ricom 2 megapixel DC-iris lens with a focal length of 8 – 26 mm and fast aperture (F-number) of F0.9. The lens is designed for extreme light sensitivity and can handle low-light environments as low as 0.02 lux for color images and 0.004 lux for black and white images. The lens is compatible with selected cameras from AXIS Q16 Network Camera Series.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | Q1645, Q1645-LE |
| Type | Lens |
| Product colour | Black |
| Image sensor size | 1/2" |
| Focal length range | 8 - 26 mm |
| F-number (relative aperture) | 0.9 |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Auto-iris type | DC-drive iris |
| Image sensor | |
| Image sensor size | 1/2" |
| Focal length range | 8 - 26 mm |
| F-number (relative aperture) | 0.9 |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Auto-iris type | DC-drive iris |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Q1645, Q1645-LE |
| Type | Lens |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |