We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01572-001 security camera Box IP security camera Indoor & outdoor 1920 x 1080 pixels Pole clamp
SKU
01572-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/2.8" CMOS, 1920x1080px, 60 fps, 4.3-137 f-f, PoE, 12.95W, 171x396x135mm, 11.1kg, Stainless Steel
- Certified for ATEX, IECEx, EAC Ex, and IA; Zones 1, 2, 21, and 22; Groups IIC and IIIC; Cost-efficient installation with PoE; Electronic image stabilization (EIS); HDTV 1080p with 32x optical zoom; Lightfinder and WDR technologies
Category: Security Cameras
| Sensor type | CMOS |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Mounting type | Pole clamp |
| Product colour | Stainless steel |
| SKU | 01572-001 |
| EAN | 7331021065116 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
ExCam XF Q1785 Explosion-Protected Network Camera is an easy-to-install and easy-to-integrate camera. It delivers superb zoomed-in detail you expect from a top-of-the-line fixed box camera from Axis. The electronic image stabilization greatly improves video quality where the camera is subject to vibrations. The camera is adapted for explosion-prone applications with ATEX, IECEx, EAC Ex, and IA certifications. With PoE support for plug-and-play installation, ExCam XF Q1785 offers significant savings. Lightfinder and Forensic WDR technologies ensure perfect balance in scenes with strong variations in light, even in poor light. Suitable for onshore, offshore, marine, and heavy industrial environments.
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 11 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | 55032 Class A, EN 61000-6-2, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 62479, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-5, EN 61000-4-6, EN 61000-4-8, EN 61000-4-11, IEC/EN 60529 IP68, DIN EN/IEC 60079-0, DIN EN/IEC 60079-1, DIN EN/IEC 60079-7, DIN EN/IEC 60079-31, TR CU 012/2011, GOST R IEC 60079-0, GOST IEC 60079-1, GOST R IEC 60079-7, GOST R IEC 60079-31, NIST SP500–267 |
| Design | |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Box |
| Product colour | Stainless steel |
| Mounting type | Pole clamp |
| Protection features | Corrosion resistant, Explosion proof |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Housing material | Stainless steel |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.03 lx |
| Camera shutter speed | 1/66500 - 1 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 4 |
| Auto focus | Yes |
| Minimum aperture number | 1.4 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 32x |
| Digital zoom | 12x |
| Focal length range | 4.3 - 137 mm |
| Video | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | AVC, H.264, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 160 x 90, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCP, ARP, SOCKS, SSH, LLDP |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD |
| Flash memory | 512 MB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Alert notification type | |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Password protection | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.95 W |
| Power consumption (typical) | 7.7 W |
| Certificates | |
| Certification | 55032 Class A, EN 61000-6-2, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 62479, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-5, EN 61000-4-6, EN 61000-4-8, EN 61000-4-11, IEC/EN 60529 IP68, DIN EN/IEC 60079-0, DIN EN/IEC 60079-1, DIN EN/IEC 60079-7, DIN EN/IEC 60079-31, TR CU 012/2011, GOST R IEC 60079-0, GOST IEC 60079-1, GOST R IEC 60079-7, GOST R IEC 60079-31, NIST SP500–267 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -60 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 171 mm |
| Depth | 396 mm |
| Height | 396 mm |
| Weight | 11.1 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Sun shield included | Yes |
| Memory card included | MicroSDXC |
| Included memory card size | 128 GB |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |