We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01570-001 security camera accessory Mount
SKU
01570-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
200kg Capacity, 180x160x210mm, 3.9kg, Stainless Steel
- Compatible with ExCam XF cameras; For pole diameters from 50 to 105 mm (2.0 to 4.1 in); Made of stainless steel EN 1.4404 (ASTM 316L); Resistant to corrosion; Sturdy and safe
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01570-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021065079 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Pole Mount ExCam XF is designed for ExCam XF explosion-protected fixed network cameras. Together with the required Wall Mount ExCam XF, it allows the camera to be mounted on poles. Pole Mount ExCam XF is suitable for pole diameters between 50 to 105 mm (2.0 to 4.1 in). It is ideal for onshore, offshore, marine, and heavy industrial applications.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | 01569-001 |
| Type | Mount |
| Product colour | Stainless steel |
| Maximum weight capacity | 200 kg |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 200 kg |
| Technical details | |
| Compatibility | 01569-001 |
| Type | Mount |
| Maximum weight capacity | 200 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Height | 210 mm |
| Depth | 160 mm |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |