We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01569-001 security camera accessory Mount
SKU
01569-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wall mount, 50kg Capacity, 140x110x450mm, 6kg, Stainless Steel
- Compatible with ExCam XF cameras; Made of stainless steel EN 1.4404 (ASTM 316L); Resistant to corrosion; Sturdy and safe
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01569-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021065062 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Wall Mount ExCam XF is designed for ExCam XF explosion-protected fixed network cameras. The stainless steel mount offers the possibility to re-direct the camera to various tilting positions. It is ideal for onshore, offshore, marine, and heavy industrial applications.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | ExCam XF P1367, ExCam XF Q1645, ExCam XF Q1785 |
| Type | Mount |
| Product colour | Stainless steel |
| Wall mountable | Yes |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Technical details | |
| Compatibility | ExCam XF P1367, ExCam XF Q1645, ExCam XF Q1785 |
| Type | Mount |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Weight | 6 kg |
| Height | 450 mm |
| Depth | 110 mm |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |