We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01217-001 security camera accessory Illuminator
SKU
01217-001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
High-performance white LED illuminator with ease of installation
- High and efficient White LED performance
- AC/DC-powered illuminator
- Flexible angle of white illumination
- Various mounting options
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01217-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021062238 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Optimized to match your camera’s field of view
Based on the latest LED technology, AXIS T90D35 W-LED delivers more light where it is needed. It generates longer white LED illumination distance, minimize light wastage, and prevent overexposure of foreground objects. With interchangeable lenses, the angle of illumination can be optimized to match your network camera's field of view. AXIS T90D35 W-LED Illuminator comes with a pre-mounted 10º diverging lens, and it includes diverging lenses of 35º, 60º and 80º beam angle. Moreover, an optional 120º diverging lens is available.
Installation made efficient, easy and flexible
AXIS T90D35 W-LED Illuminator enhances potential energy savings thanks to integrated green features, such as power adjust and telemetry control. The illuminator can easily be installed on different mounts, for walls or poles.
Based on the latest LED technology, AXIS T90D35 W-LED delivers more light where it is needed. It generates longer white LED illumination distance, minimize light wastage, and prevent overexposure of foreground objects. With interchangeable lenses, the angle of illumination can be optimized to match your network camera's field of view. AXIS T90D35 W-LED Illuminator comes with a pre-mounted 10º diverging lens, and it includes diverging lenses of 35º, 60º and 80º beam angle. Moreover, an optional 120º diverging lens is available.
Installation made efficient, easy and flexible
AXIS T90D35 W-LED Illuminator enhances potential energy savings thanks to integrated green features, such as power adjust and telemetry control. The illuminator can easily be installed on different mounts, for walls or poles.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Maximum operating distance | 180 m |
| Brand compatibility | Axis |
| Type | Illuminator |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Silver, White |
| Wall mountable | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Input voltage | 12-24 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Illuminator |
| Placement supported | Universal |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2.5 m |
| Width | 135 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Height | 180 mm |
| Depth | 68 mm |
| Colour | |
| Product colour | Silver, White |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 50 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |