We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 01170-001 security camera accessory Power supply
SKU
01170-001
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 01170-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021061323 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
- UL certified
- Input voltage: 100-240 V AC, 4.0 A
- 277 V AC, 1.2 A (277 V AC for North America only)
- Output voltage: 24 V DC, 10 A
- Output power: 240 W
- Suitable for use in dry, damp and wet locations (IP67 rated)
- The operating temperature ranges between -40°C to 70 °C (-40°F to 158 °F)
- Input voltage: 100-240 V AC, 4.0 A
- 277 V AC, 1.2 A (277 V AC for North America only)
- Output voltage: 24 V DC, 10 A
- Output power: 240 W
- Suitable for use in dry, damp and wet locations (IP67 rated)
- The operating temperature ranges between -40°C to 70 °C (-40°F to 158 °F)
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | AXIS Q1659 |
| Type | Power supply |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 10 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | AXIS Q1659 |
| Type | Power supply |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |