We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo DSP-02F digital media player Black Full HD 8 GB 1920 x 1080 pixels Wi-Fi
SKU
DSP-02F
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1080p, RK3288 Cortex Quad Core 2.0 GHz, ARM Mali-T764, DDR3 2 GB 64bit, NAND Flash 8 GB / EMMC 8G, Android 7.0, 2 x USB, HDMI, RJ-45, Wi-Fi, Black
- Professional 24/7 Media Player
- Network connections RJ45 or Wi-Fi
- Connectivity: USB2.0, HDMI, SD-card slot and BluetoothTM
- Value-added widgets and apps to create interactive signage solution
- Embedded Neovo Signage Cloud-based content management system (CMS) for world-wide content and devices management
- An integrated scheduler allows content programming based on time and day
Category: Digital Media Players
| HD type | Full HD |
|---|---|
| SKU | DSP-02F |
| EAN | 4710739596748 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
The AG Neovo DSP-02F Android-based digital signage player delivers reliable 1080p multimedia playback on large format displays and kiosks for digital signage applications across a broad spectrum of retail, entertainment, hospitality, point-of-sale advertising and transportation environments. With built-in Wi-Fi and RJ45 connectivity, as well as embedded Neovo Signage cloud-based CMS, the DSP-02F allows to create, schedule, and publish customised multimedia content to one or multiple displays anywhere round the clock. Integrated 8GB internal memory, along with dual USB and micro SD card slots, ensures direct playback of high-definition content to your intended audience. Android-Based Digital Signage Solution With Android OS embedded into the digital signage players, you can easily integrate apps from a variety of supported Android apps. For additional convenience, you are able to assign the app or embedded Neovo Signage Cloud-based CMS as a video source to enhance the flexibility of your signage application. Smart Connectivity The DSP-02F 1080p digital signage players offer convenient ways to link to the displays by using Bluetooth, RJ45 cable, or built-in Wi-Fi which allows wireless managing of your content and display devices. Versatile Content Playback and Scheduling The DSP-02F digital signage player allows playing content from a USB drive and micro SD conveniently. Simply create scheduled playlists with the included remote control to display your customised content. Embedded Neovo Signage Cloud-based CMS With Neovo Signage cloud-based CMS, you can remotely manage signage contents and devices with an Internet browser. Digital media such as photos, music and videos can be uploaded to the reliable cloud server. You are allowed to create multimedia contents with a variety of apps and instantly publish to the intended audiences anywhere. Easy-to-Use Tools to Engage with Your Customers In order to attract your customers’ eyeballs on your real-time and dynamic contents, Neovo Signage cloud-based CMS offers various informative widgets, like Time, Weather, RSS feeds, video streaming or webpages, for you to engage with step-by customers. With embedded free templates, you can easily switch out or edit your campaign design, or come up with new ideas down the line. One Account, Unlimited Devices Managed No matter how many digital signage displays are deployed in one store or different places, Neovo Signage provides a centralised content management workflow to manage multiple displays with one account.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Hard drive | |
| Built-in storage media | Yes |
| Storage media type | Flash |
| Total storage capacity | 8 GB |
| Storage | |
| Built-in storage media | Yes |
| Storage media type | Flash |
| Total storage capacity | 8 GB |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | AVI,DIVX,H.264,M2T,MKV,MOV,TS,VC-1,VOB,WMV9 |
| Video compression formats | H.264,MPEG1,MPEG2,MPEG4,WMV |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPG, PNG |
| Audio formats supported | AC3,APE,FLAC,MP2,MP3,WAV,WMA |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Graphics card | Mali-T764 |
| Product colour | Black |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | Rockchip RK3288 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2 MHz |
| Processor manufacturer | Rockchip |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Performance | |
| Graphics card | Mali-T764 |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 4.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 176 mm |
| Depth | 114.5 mm |
| Height | 29 mm |
| Software | |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Graphics | |
| Graphics card | Mali-T764 |