We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Speaker Mount Max 15kg Black
SKU
7350105217876
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Speaker Mount Max 15kg Black - Mounting kit ( speaker mount ) for speaker(s) - black - wall-mountable
- Ideal for satellite and surround sound speakers
- Can be fixed in virtually any position offering both tilt and swivel.
- Touch reinforced polymer construction enables outdoor use.
- Fits most types of speaker with its universal mounting features.
- Supports up to 15 kg.
- All fixtures and fittings included.
- NB! Speakers not included.
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105217876 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The elegantly designed M Speaker Mount loudspeaker wallsupport is designed especially for home cinema satellite and surround speakers.
This universal wall support is suitable for walls, and features a tilt and turn function to guarantee an optimal listening position. Installation is easy, and all mounting hardware is included. The M Universal Speaker Mount Max 15kg Black is designed for speakers weighing up to 15 kg.
Ideal for satellite and surround sound speakers
Can be fixed in virtually any position offering both tilt and swivel.
Touch reinforced polymer construction enables outdoor use.
Fits most types of speaker with its universal mounting features.
Supports up to 15 kg.
All fixtures and fittings included.
NB! Speakers not included.
This universal wall support is suitable for walls, and features a tilt and turn function to guarantee an optimal listening position. Installation is easy, and all mounting hardware is included. The M Universal Speaker Mount Max 15kg Black is designed for speakers weighing up to 15 kg.
Ideal for satellite and surround sound speakers
Can be fixed in virtually any position offering both tilt and swivel.
Touch reinforced polymer construction enables outdoor use.
Fits most types of speaker with its universal mounting features.
Supports up to 15 kg.
All fixtures and fittings included.
NB! Speakers not included.
| Features | |
|---|---|
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Technical details | |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Plastic packaging weight | 190 g |
| Metal packaging weight | 2.29 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 160 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.29 kg |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Aluminium content weight | 2.29 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.64 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |