We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos Wall Mount for ERA300 - White
SKU
7350105214493
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premium Black Wall Mount Designed for Sonos ERA 300 (White, Single)
- Premium Design - High quality steel
- Tilt: +/- 25 degrees
- Swivel: +/- 30 degrees
- Inverted Mounting of Speaker - access to controls in high location
- Secure Fixing of Speaker - Horizontal
- Easy Installation and Speaker adjustment
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105214493 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Produced in high quality steel, this precision engineered wall mount is a tailor-fit design for the Sonos ERA300 Soeaker. With Swivel tuning to locate your Sonos speaker at the desired postioning, this flexible mount can also be inverted for easier access to controls, at higher heights. Available in a White matching finish to the Sonos ERA300, this discreet wall mount comes complete with a lifetime guarantee from the initial installation.
Multibrackets produces all their Sonos speakermounts in Europe.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
Multibrackets produces all their Sonos speakermounts in Europe.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
| Features | |
|---|---|
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Height (max) | 11.8 cm |
| Tilt angle range | -25 - 25° |
| Swivel angle | 90° |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Steel |
| Compatibility | Sonos ERA 300 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Package width | 112 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Height (max) | 11.8 cm |
| Tilt angle range | -25 - 25° |
| Swivel angle | 90° |
| Compatibility | Sonos ERA 300 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 11.8 cm |
| Width | 94 mm |
| Weight | 500 g |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Depth | 132 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 112 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Material | |
| Material | Steel |