We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos S1/P1 Floor Stand - Single White
SKU
7350105211676
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets Premium White Floor Stand for Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 (Single)
- Suitable for Sonos speakers
- Quick and easy assemble
- Premium laser cut steel
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105211676 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Our premium design not only beautifully complements your Sonos speaker, it securely holds the Sonos One, One SL and Play:1, hides the included power extension cable giving you flexibility and places your speaker at the ideal listening height. The stand is quick and easy to assemble, with the included tools, features an acoustic pad to enhance sound and adjustable feet for levelling and sound damping. Designed and manufactured in the UK from premium laser cut steel and machined aluminium, secured with our lifetime guarantee.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Freestanding |
| Placement | Floor |
| Product colour | White |
| Height (max) | 74.4 cm |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium, Steel |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 (Single) |
| Technical details | |
| Mounting type | Freestanding |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 770 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Placement | Floor |
| Product colour | White |
| Height (max) | 74.4 cm |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 (Single) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 74.4 cm |
| Width | 280 mm |
| Weight | 2.64 kg |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Depth | 280 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 770 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Material | |
| Material | Aluminium, Steel |