We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos Floorstand for ERA 300 - Black
SKU
7350105214523
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premium Black Floorstand Designed for Sonos ERA 300 (Black, Single)
- Modern Lifestyle Design
- Fixed height postioning - for optimal listenting
- Secure Freestanding base with adjustable rubber feet
- Cable Management - discreet hiding of cables
- Finished in matching colour to ERA300 Speaker
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105214523 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Produced in high quality steel, this precision engineered wall mount is a tailor-fit design for the Sonos ERA300 Soeaker. With Swivel tuning to locate your Sonos speaker at the desired postioning, this flexible mount can also be inverted for easier access to controls, at higher heights. Available in a Black matching finish to the Sonos ERA300, this discreet wall mount comes complete with a lifetime guarantee from the initial installation.
Multibrackets produces all their Sonos speakermounts in Europe.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
Multibrackets produces all their Sonos speakermounts in Europe.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
| Features | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Placement | Floor |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 74.4 cm |
| Material | Steel |
| Compatibility | Sonos ERA 300 |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 770 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Placement | Floor |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 74.4 cm |
| Compatibility | Sonos ERA 300 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 74.4 cm |
| Width | 280 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Depth | 280 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 770 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Material | |
| Material | Steel |