We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AV Link 129.202UK speaker mount Wall Steel Black
SKU
129.202UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Side Clamping Speaker Wall Mount, 15kg, 135-275mm, ±90°, ±8°, 286 x 139 x 89mm, 1.275kg
- Universal clamping design accommodates a wide range of medium and large bookshelf and satellite speakers up to 15kg
- Heavy duty build quality from solid steel and finished in attractive black powder coating
- Foam covered non-slip adjustable side clamps lock the speaker securely in place
- Swivel and tilt adjustment
- Integrated cable guide to keep everything neat and tidy
- Simple to setup and install (tools and wall fixings supplied)
Category: Speaker Mounts
| SKU | 129.202UK |
|---|---|
| EAN | 5015972220511 |
| Manufacturer | AV Link |
| Availability | Out of Stock |
A universal side clamping speaker wall mount designed for medium to large bookshelf and satellite speakers up to 15kg in weight. Its adjustable side clamps feature non-slip pads to provide a firm grip while protecting your speakers from damage. Made of high-quality steel and finished in attractive black powder coating, the bracket tilts and swivels providing the optimal listening experience. An integrated cable guide provides a clean, cord-free look, each bracket also comes with all hardware needed for quick assembly and installation.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 8.9 cm |
| Tilt angle range | 0 - 8° |
| Swivel angle | 90° |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Material | Steel |
| Width adjustment range | 135 - 275 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 8.9 cm |
| Tilt angle range | 0 - 8° |
| Swivel angle | 90° |
| Width adjustment range | 135 - 275 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 8.9 cm |
| Width | 286 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Depth | 139 mm |
| Width adjustment range | 135 - 275 mm |
| Material | |
| Material | Steel |