We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 8715000300 soundbar speaker Black 2.1 channels 60 W
SKU
8715000300
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
60 W, 4 ohm, 60 – 20 000 Hz, 95 dB, 110 - 240 V, 50 - 60 Hz, 18 V, DC, 2 A, 860 x 70 x 80 mm, 2.1 kg
Category: Soundbar Speakers
| Subwoofer included | Yes |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | 8715000300 |
| EAN | 5704174868040 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
For practical use, the Kindermann Soundbar 2.1 offers classic inputs such as HDMI(ARC), Toslink and 3.5 mm jack as well as a USB port and Bluetooth 5.0. With an integrated subwoofer, an output power of 60 watts and 3 different sound modes, this user-friendly and affordable soundbar can deliver clean and powerful sound. With its sleek black design and optional display mounting bracket (item: 8715000304), the Kindermann Soundbar 2.1 is the ideal complement to your display.
| Audio | |
|---|---|
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Equalizer modes | Auto, Movie, Music |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker | |
| Soundbar speaker RMS power | 60 W |
| Impedance | 4 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.8% |
| Soundbar speaker housing material | Plastic |
| Number of speakers | 2 |
| Subwoofer | |
| Subwoofer location | Built-in |
| Subwoofer included | Yes |
| Features | |
| On/off switch | Yes |
| Housing colour | Black |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Built-in display | No |
| Detachable power cord | Yes |
| Technical details | |
| On/off switch | Yes |
| Housing colour | Black |
| Number of amplifier channels | 4 channels |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Width | 860 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 80 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphone outputs | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| AUX in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
| Power source | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Soundbar power consumption | 60 W |
| DC input voltage | 18 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 860 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 80 mm |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Certificates | |
| Plug and Play | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Housing colour | Black |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Equalizer modes | Auto, Movie, Music |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker housing material | Plastic |