We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hikvision DS-D42V16-N video wall processor Black
SKU
DS-D42V16-N
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
25 Hz - 120 Hz, 10b, 100~240 VAC, 50/60 Hz, 6.22 kg, 1 x HDMI, 4 x DVI, 2 x 3G-SDI, 4K, 4096 x 2160
- 16 Ethernet output ports load up to 10,400,000 pixels
- Up to 4 DVI inputs can form an independent input source, which is DVI Mosaic
- Supported frame rates include 23.98 Hz, 29.97 Hz, 47.95 Hz, 59.94 Hz, 71.93 Hz and 119.88 Hz
- Up to 4 devices can be linked to load a super large screen when used together with the video distributor
- Up to 10 presets can be saved for future use
- Custom EDID and standard EDID supported
- In backup mode, when the signal is lost or the Ethernet port fails on the primary device, the backup device will take over the task seamlessly
Category: Video Wall Processors
| SKU | DS-D42V16-N |
|---|---|
| EAN | 6931847171346 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Out of Stock |
LED Controllers – Enabling seamless visual impact
Unlock seamless visual experiences with Hikvision LED controllers, the essential components of LED full-color screens. They achieve the seamless stitching of video walls of any sizes, elevating your brand presence in stadiums, airports, stations, banks, advertisements, family cinemas, and beyond.
Unlock seamless visual experiences with Hikvision LED controllers, the essential components of LED full-color screens. They achieve the seamless stitching of video walls of any sizes, elevating your brand presence in stadiums, airports, stations, banks, advertisements, family cinemas, and beyond.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 2.1U |
| Features | |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Greyscale levels | 1024 |
| Colour depth | 10 bit |
| Automatic brightness control | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Ports & interfaces | |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| DVI input ports | 4 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| RS-232/422 connector | Yes |
| RJ-45 output ports | 16 |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 94.6 mm |
| Height | 372.5 mm |
| Weight | 6.22 kg |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 9.78 kg |