We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TOA A-5012 Amplifier Black, Silver
SKU
A-5012
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Digital Mixer Amplifier, 120W, 2 x mic/line inputs, 5-band Parametric Equalizer
- 120 W
- 2 x mic/line inputs with mute function
- 5-band Parametric Equalizer for each input and output (DSP)
- Remote Master Volume Control
- Mute (Mic 1 priority: Manual mute)
- Compressor for both input 1 and 2
Category: Audio Amplifiers
| SKU | A-5012 |
|---|---|
| Manufacturer | TOA |
| Availability | Out of Stock |
The A-5012 is a half-rack 1-unit size 120 W desktop mixer power amplifier. Inputs 1 and 2 can be set for either MIC or LINE sound sources, and its output is compatible with both high-impedance (100 V and 70 V lines) and low-impedance (4 ) speaker connections.
Functions can be set with a PC using the dedicated setting software. The A-5012 is ideal for use as a power amplifier in small commercial facilities and conference rooms. With the use of an optional rack mounting bracket, it can be mounted in an EIA Standard equipment rack (1 unit size).
Functions can be set with a PC using the dedicated setting software. The A-5012 is ideal for use as a power amplifier in small commercial facilities and conference rooms. With the use of an optional rack mounting bracket, it can be mounted in an EIA Standard equipment rack (1 unit size).
| Audio | |
|---|---|
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| RMS rated power | 120 W |
| Ports & interfaces | |
| Line inputs (RCA) | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Microphone in | Yes |
| Technical details | |
| Channels quantity | 1 channels |
| Product colour | Black, Silver |
| Connectivity technology | Wired |
| Material | Polystyrene, Steel |
| Equalizer | Yes |
| Cables included | AC |
| Wi-Fi | No |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 207 W |
| Maximum current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 375 mm |
| Height | 52.5 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |