We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NEC LED-E018i-162 Direct view LED (DVLED) Indoor
SKU
81000233
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3-in-1 SMD, SMD (1415), 162" / 411.5 cm, 800 cd/m², 1920 x 1080
- Trouble-free installation – for wall mounted or freestanding deployments, the mechanical cabinet design makes installation quick and easy
- Large scale for perfectly detailed imagery – completely bezel-less design with high contrast rates deliver an unhindered viewing experience
- Front serviceable modules – with front access to the LED modules, maintenance is easy
- Low-profile integration – the super slim and light weight modules align with perfection to create a large digital canvas which integrates unobtrusively into any environment
Category: Video Wall Displays
Large Image Presentation, Small Budget Preservation
Bringing all the advantages of fine-pitch LED to more cost-conscious applications in corporate meeting rooms and digital signage, the E series lacks nothing in high impact content delivery. The pre-bundled solution includes everything you need to implement large surface visualisation without hindrance from bezels, with superb brightness and high contrast which gets noticed even in areas of high ambient light.
Designed for quick and easy set-up, the product is light weight and super slim for unobtrusive integration either free-standing or wall mounted. Front serviceable, all components are easily accessed for maintenance.
As you would expect from a quality manufacturer, there is no compromise to reliability, longevity and safety in offering this low-cost solution. Consistent with all LED products from Sharp/NEC, the chassis is of metal construction.
Bringing all the advantages of fine-pitch LED to more cost-conscious applications in corporate meeting rooms and digital signage, the E series lacks nothing in high impact content delivery. The pre-bundled solution includes everything you need to implement large surface visualisation without hindrance from bezels, with superb brightness and high contrast which gets noticed even in areas of high ambient light.
Designed for quick and easy set-up, the product is light weight and super slim for unobtrusive integration either free-standing or wall mounted. Front serviceable, all components are easily accessed for maintenance.
As you would expect from a quality manufacturer, there is no compromise to reliability, longevity and safety in offering this low-cost solution. Consistent with all LED products from Sharp/NEC, the chassis is of metal construction.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | Direct view LED (DVLED) |
| Display diagonal | 4.11 m (162") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Pixel pitch | 1.8 x 1.8 mm |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display number of colours | 281 trillion colours |
| Colour temperature (min) | 3000 K |
| Colour temperature (max) | 9500 K |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Native refresh rate | 3840 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 140° |
| Viewing angle, vertical | 140° |
| Panel life | 100000 h |
| Colour depth | 16 bit |
| Display refresh rates supported | 50 Hz, 60 Hz |
| Number of pixel per module | 57600 |
| Number of pixel per card | 14400 |
| Display diagonal (metric) | 411.5 cm |
| Dimming capability (levels) | 256 |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Front maintenance | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Panel material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1548 W |
| Power consumption (max) | 4500 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3612 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 2131 mm |
| Weight | 196.2 kg |
| Packaging data | |
| Video wall controller included | Yes |
| Mounting kit | Yes |